ČR/PŘÍBRAM – Listopad nepřináší jenom sychravé počasí, ale také několik významných dnů, které stojí za pozornost. Smutné osudy obětí připomene dne 19. listopadu Světový den prevence týrání a zneužívání dětí, následující den bude výroční přijetí Úmluvy o právech dítěte.
Světový den prevence týrání a zneužívání dětí upozorňuje na problematiku špatného zacházení s dětmi a zdůrazňuje vážnost tohoto celosvětového problému. Týrání, zanedbávání a zneužívání mají ničivý dopad na zdraví a psychický stav dítěte, může dokonce vyvolat trauma, s nímž je obtížné se následně vyrovnat. Některé děti jsou bohužel trestány i za nejmenší prohřešky a mnohdy neznají lásku rodičů, což je stav, který je může vystavit stresu a potížím v dospívání.
Je klíčové, aby děti, které prožívají násilí, věděly, že se nemusejí bát požádat o pomoc. Jednou z dostupných možností je Linka bezpečí, která je dostupná na čísle 116 111 a denně zpracovává stovky hovorů od lidí hledajících pomoc.
Nicméně, každý z nás může přispět k ochraně dětí. Často lidé zavírají oči před realitou a mají obavy vměšovat se do cizích záležitostí. „Je však důležité všímat si svého okolí. Pokud máme podezření, že nějaké dítě je v ohrožení, měli bychom tuto situaci nahlásit. Oznamovací povinnost může být naplněna i anonymně. Nenechme se unést lhostejností vůči nepřijatelnému chování vůči dětem, oznámením jim můžeme zachránit život,“ apeluje na veřejnost příbramská policejní komisařka prevence Monika Schindlová.