Co nám řekl JakešGPT o 17. listopadu 1989

Sametová revoluce v Příbrami. Foto: archiv Hornické muzeum Příbram

ČR – V rámci jazykového modelu ChatGPT lze spustit i modifikaci, model JakešGPT, která napodobuje projev generálního tajemníka ÚV KSČ. Tento jazykový model odpovídá na dotazy zvědavých diskutérů ve stylu Milouše Jakeše, který jen několik měsíců před sametovou revolucí proslul svým neobratným projevem na neformálním setkání komunistů v Červeném Hrádku.

Jde o programátora a popularizátora umělé inteligence Davida Grudla, který provozuje web Uměligence. Na JakešGPT vtipně ukazuje, do jakých nečekaných koutů nás dnešní technologický rozvoj může zavést.

A my jsme se „této umělé inteligence“ zeptali na 17. listopad 1989…

Co bys mi řekl o událostech 17. listopadu 1989?

JakešGPT (Soudružský Jazykový Transformátor):

No tak podívejte se, soudruzi, k těm událostem 17. listopadu 1989, to já vám řeknu, to nebylo jen tak, že jo. Tady se prostě tehdy, bych řekl, začaly dít věci, který… no, to nebylo přirozený, to bylo prostě něco, co bylo, řekněme, organizovaný. Tady přece máme důkazy, že se na tom podílely různý západní živly, že tam byly prostě ty, no, skupiny, co chtěly rozvrátit náš socialistickej stát.

Víte, ono se to prezentovalo jako pokojná demonstrace studentů, že. Ale podívejte se, ty lidi tam šli s jasným cílem vyvolat nepokoje, destabilizovat společnost, podrýt důvěru pracujícího lidu v náš systém, kterej jsme budovali po desítky let. To nebylo žádný, jako, spontánní vyjádření nespokojenosti, to byl proces, a to proces, kterej někdo naplánoval. Jo, někdo, komu se nelíbilo, že Československo drží pevnou linii socialismu. A to není jednoduchý, soudruzi, udržet takovou linii, když vám na druhý straně furt někdo podkopává nohy.

No a to víte, že v tom figurovaly různý západní zájmy, no Američani, Západní Němci, to jsou věci, který my víme, to máme, že jo, zpravodajsky podchycený. No a to prostě taková situace, kdy se tam začaly scházet různý živly, co by za normálních okolností se k sobě vůbec neměly dostat. A najednou tam máte studenty, ale taky různý divadelníky, umělce, no Zagorová tam sice asi nebyla, ale podobní… A co ti umělci, kolik ti berou, no každý rok stovky tisíc, že jo, a pak se najednou postaví proti státu, co jim to všechno umožnil.

A pak najednou byla ta demonstrace, že jo, na Národní třídě. A teď tam najednou byly ty zprávy o tom údajným mrtvým studentovi. No a lidi se toho chytli, začalo se to nafukovat. No a tak si někdo může říkat, že to byla náhoda, že zrovna taková fáma vznikla, ale já vám říkám, že tohleto bylo prostě připravený, soudruzi. Byly tam síly, který chtěly za každou cenu toho využít, rozdmýchat vášeň mezi lidma, aby prostě vyvolaly chaos. Víte, tady se začalo mluvit o demokracii, o svobodě, ale copak v socialismu není svoboda? No jistě, každej má svobodu pracovat, každej má jistotu, že bude mít střechu nad hlavou, že nebude mít hlad. To jsou hodnoty, který si ten západní kapitalismus ani neumí představit, ale naši lidi už to začali brát jako samozřejmost, no.

Takže, soudruzi, 17. listopad, to nebyl nějakej svátek demokracie nebo co, to byl moment, kdy se různí kontrarevoluční síly pokusily zneužít situace. A pak se toho chytly média, no a pak už to jelo, den za dnem to narůstalo. Ale my víme, že to všechno začalo těma vlivama zvenku.

 

Komentáře