Cena vody v Příbrami může v novém roce stoupnout o 7 %. Jaké důvody stojí za zdražením?

PŘÍBRAM – Je to jen pár dní, kdy si město de facto převzalo zpět do svých rukou provoz vodohospodářské infrastruktury a už musí řešit jednu ze zásadních otázek, cenu vody pro rok 2025. Ta se podle radnice pro obyvatele v řádu jednotek procent zvýší. Ze současných 103,52 korun za vodné a stočné by lidé mohli platit až 110 Kč.

Cena vody v Příbrami se v roce 2025 zvýší. Město se nyní zabývá tím, jak bude proces schvalování nové ceny vodného a stočného probíhat. Podle starosty Jana Konvalinky (ANO) změna provozního modelu, který opustil koncesní systém, způsobila nejasnosti ohledně toho, zda o ceně rozhodne rada města, nebo zastupitelstvo. „Tím, že jsme opustili koncesní model, mění se parametry pro schvalování ceny vodného a stočného. Zvažujeme, zda půjde rozhodnutí přes radu do zastupitelstva, nebo zda to zůstane pouze na radě,“ vysvětlil starosta Konvalinka.

Tři hlavní důvody zdražení

K navýšení ceny vody vedou tři klíčové faktory. Prvním z nich je dlouhodobě nezohledněná inflace, která po dva roky neovlivňovala cenu vodného a stočného. Druhým faktorem je nárůst ceny vody nakupované od Svazku obcí pro vodovody a kanalizace, kde došlo ke zdražení zhruba o dvě koruny. Třetím a výrazným faktorem je snížení příjmů z položky stočného kvůli změnám v provozu příbramské teplárny.

„Teplárna přestala ve velké míře používat průmyslovou vodu na chlazení okruhu turbíny a tuto vodu již nevypouští do kanalizace. To znamená pokles příjmů odpovídající situaci, jako by rázem přestalo být 1500 odběratelů vody ve městě,“ uvedl starosta.

Nová cena a její dopad

Starosta Konvalinka odhadl, že výsledné navýšení bude činit přibližně sedm procent. Místostarosta Vladimír Karpíšek (ANO) upřesnil, že meziročně jde o 6,65 %. V praxi by se cena vody zvýšila z nynějších 103,52 Kč na zhruba 110 Kč za kubík.

Navzdory zvýšení zůstane cena vody v Příbrami pod průměrem okolních obcí i celé České republiky. „V okolních obcích se cena pohybuje kolem 140 Kč za kubík, sociálně únosná cena pro Středočeský kraj je 180 Kč za kubík,“ dodal starosta.

Podle starosty zdražení významně nezatíží rodinné rozpočty. „Zvýšení ceny o sedm procent znamená pro čtyřčlennou rodinu přibližně 80 korun měsíčně navíc. Chápu, že občané nebudou nadšení, ale ve srovnání s ostatními regiony jsme stále výrazně pod průměrem,“ uzavřel Konvalinka.

Opozice kritizuje krok koalice

Ke zdražení se vyjádřil také opoziční zastupitel za Spojence Marek Školoud, který ostře kritizoval vedení města: „Několikrát jsme slyšeli od vedení města názor, že vydat se cestou koncese nebo veřejné služby by v důsledku znamenalo pro naše občany zdražení vodného a stočného. Neuplynul ani měsíc od schválení vzniku nové společnosti k provozování vodohospodářské infrastuktury, která ještě ani nemá své vedení, a už se dozvídáme, že se nám voda stejně zdraží a zisky tak budou nadále hojně odtékat do Francie. To je výsledek „skvělého“ modelu, který si vládnoucí koalice společně s SPD schválila.“

Marek Školoud.

Rozhodnutí o přesném postupu schvalování nové ceny má padnout v nejbližších týdnech. Město doufá, že přijatá opatření pomohou udržet vodárenský systém ekonomicky stabilní a zároveň co nejdostupnější pro obyvatele.

Komentáře