PŘÍBRAM – Lepek je takovým fenoménem dnešní doby. Časopisy o zdravém životním stylu většinou informují o škodlivosti lepku, mnoho celebrit nás pak přesvědčuje o tom, že teprve po jeho vyloučení ze svého jídelníčku jsou skutečně spokojení a šťastní.
Naopak někteří lidé se po jeho konzumaci cítí nafouknutí, unavení a mají střevní problémy. Jak je to s lepkem doopravdy? Na to jsme se zeptali MUDr. Filipa Závady, primáře Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram.
Pane primáři, co je to vůbec lepek?
Lepek je směs dvou složitých bílkovin, které se vyskytují v obilninách – pšenici, žitu, ječmeni a v menším množství i v ovsu. Množství lepku v mouce určuje kvalitu mouky, čím více lepku v ní je, tím více si jí ceníme v kuchyni.
Jakou roli má v životě člověka?
Lepek provází lidskou civilizaci již od dob sběračů v dávnověku. Je součástí většiny druhů mouky na našem trhu a určuje určité chuťové vlastnosti produktů, které z mouky vyrábíme. Šlechtitelé od dávných dob hledají zrno s jeho vysokým obsahem a dnešní vědecké postupy dokáží nabídnout plodiny, kde je obsah lepku skutečně vysoký.
Jak se u člověka projevuje alergie na lepek a jeho nesnášenlivost?
Alergii většina z nás zná jako sennou rýmu s vodnatou sekrecí z nosu, zarudnutím spojivek, šimráním v ústech. Někdo již zažil i vážnější alergické reakce – často jsou to svědivé vyrážky, dušnost – třeba u alergie na antibiotika. Nejtěžší formou alergické reakce je anafylaktický šok, který může skončit i smrtí během několika minut. Vůbec nejde o to, zda je alergen jedovatý, jako třeba včelí bodnutí – zabít může i prach z arašídů. Alergie na lepek v tomto slova smyslu se bude projevovat podobně. Více nás ale trápí nesnášenlivost lepku, kterou známe pod názvem celiakie, nebo odborněji glutenová enteropatie. Ta se projevuje méně dramaticky – nejhorší je nepoznaná celiakie u dětí, kdy ovlivňuje růst. Neprospívání může být jediným projevem celikaie. Někteří pacienti si stěžují na nadýmání a průjmy, slabost či chudokrevnost, či je u nich zjištěno řidnutí kostí. Vzácnou, ale závažnou komplikací celikaie je vznik zhoubného nádoru z bílých krvinek, postihujícího mízní uzliny – lymfom.
Pokud mám podezření na problémy s lepkem, koho bych měl navštívit?
Testy na celiakii vám může klidně nechat udělat praktický lékař. K němu je koneckonců vhodné vždy zajít s každým zdravotním problémem a nehledat hned ultraspecialisty. Praktický lékař by měl o vašem zdraví vědět vše. Složitější případy patří do rukou gastroenetrologa.
Pokud mi bude něco z výše jmenovaného diagnostikováno, stačí pouze dodržovat bezlepkovou dietu?
Celiakii nelze vyléčit žádnými léky, potvrzená diagnóza vyžaduje dlouhodobou, v drtivé většině případů doživotní dietu, ze které je lepek zcela vyloučen. Pak příznaky většinou zmizí. U malého procenta nemocných se však i navzdory dietě onemocnění zhoršuje, a pak je léčba velmi složitá, většinou ji vede specialista na onemocnění krvetvorby – hematolog.
Je potřeba dodržovat tyto diety na 100% nebo si mohu jednou týdně dát pečivo nebo buchtu u babičky bez nějakých větších zdravotních komplikací?
U prokázané celiakie je třeba dietu dodržovat 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu.
Doporučil byste bezlepkové stravování i lidem, kteří lepek tráví bez problémů?
Pokud netrpíte celiakií, je dieta zbytečná a možná i škodlivá. Neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrdily škodlivost lepku pro zdravou populaci. Odmítání lepku je nyní velmi v módě, podobně jak paleodieta, raw food a další extrémní diety. Je třeba říci, že většina lidí trpí zažívacími obtížemi, i když celiakii nemají. Ti pak zkoušejí různé diety, utrácejí spousty peněz za potravní doplňky a jiné zbytečnosti – ale přesvědčivé důkazy o správnosti tohoto postupu nejsou. Mnoho různých celebrit nyní žije bezlepkově a plní stránky novin zprávami o svém skvělém zdravotním stavu. K tomu je třeba stavět se obezřetně – může jít o naivitu, nebo promyšlenou manipulaci. Potraviny bez lepku představují obrovský byznys.
Mají bezlepkové potraviny pro zdravého člověka i nějaké nevýhody?
Cena bezlepkových potravin je vysoká, protože jde o módní zboží, takže zchudnete a nezbude vám na jiné kvalitní jídlo – maso, ryby, bio zeleninu a ovoce. Obiloviny obsahují i řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků, které organismus potřebuje. Každá jednostranná dieta pak může v dlouhodobé perspektivě vést k jejich nedostatku.
Kolik se dnes odhaduje, že je v populaci lidí, kteří mají problémy s trávením lepku? Navyšuje se tento počet?
Výskyt celiakie se odhaduje kolem 2% populace u euroamerické populace. Mezi jednotlivými světadíly jsou velké rozdíly, málo víme o výskytu celikaie v Africe. Většina dříve rozvojových zemí ale přejímá západní stravovací zvyklosti, takže je nutno počítat s celosvětovým nárůstem.
Co byste závěrem poradil lidem v otázce jídelníčku?
Jezte pestrou stravu založenou na čerstvých potravinách. V dnešní době lze opravdu jen těžko odhadnout, které jídlo má v sobě nějakou nebezpečnou složku – konzervanty a jiné chemikálie v trvanlivém jídle, plísně v neošetřených biopotravinách. Proto doporučuji pestrost a čerstvost. Takže rýč, kompost, konev a vyrazit na zahrádku. Šamani a léčitelé ať mi prominou a jdou shánět důkazy o své pravdě, které mají lékaři již dlouho k dispozici.
Děkuji za rozhovor.
MARTIN JANOTA