PŘÍBRAM – V pořadí již čtvrté Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině zahájilo v úterý 8. března provoz v kulturním domě v Příbrami. Doplnilo tak fungující centra v Praze, Kutné Hoře a Mladé Boleslavi. Asistenční centrum bude v provozu nepřetržitě a stejně jako ostatní centra slouží uprchlíkům jako kontaktní místo, ve kterém získají všechny potřebné informace.
Pracovníci centra v rámci odbavení příchozích pomáhají nejen s registrací, ale také ubytováním, vyřízením zdravotního pojištění, pracovními povoleními či sociálními dávkami. Zájem byl ale od začátku otevření tak velkým že v průběhu dopoledne bylo v centru registrováno na tři stovky uprchlíků a muselo dojít pozastavení přijímaní dalších. Další část registrace byla spuštěna v podvečerních hodinách a žadatelé mohli přicházet postupně i v průběhu noci. „Počítáme s tím, že všechny přepážky budou otevřeny celých 24 hodin. Pro příchozí ukrajinské občany zajišťujeme registraci, zanesení do systému a vydání víz. Kromě toho zajišťujeme též běžnou agendu i pro cizince z jiných zemí na našich standartních pracovištích,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké Policie Středočeského kraje Radek Maňas.
Součástí nabízených služeb je také urgentní psychologická či lékařská pomoc. I před odbavením však jsou ukrajinští občané v případě neodkladných zákroků bezplatně ošetřeni „Ihned po vypuknutí války na Ukrajině a po příjezdu prvních uprchlíků jsme se v kraji dohodli, že budeme poskytovat lidem z Ukrajiny zdravotní péči i bez zdravotního pojištění. Dokonce jsme v tomto ohledu předběhli i stát, který toto opatření zavedl až dva dny po nás,“ poznamenal náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík.
Příchozí ukrajinští obyvatelé mohou na místě taktéž okamžitě získat podrobnosti ohledně zaměstnání či výplaty dávek. „Všichni naši pracovníci pracují s maximálním nasazením. Zajišťujeme nejen zprostředkování zaměstnání a výplatu dávek, lidé z Ukrajiny mají po získání víza nárok také například na rekvalifikační kurzy včetně například kurzů češtiny. Také s tím jsou naši pracovníci připraveni pomoci,“ říká ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Příbrami Renata Malichová.
V souvislosti s provozem centra a dalšími aktivitami souvisejícími s pomocí Ukrajině jsou stále poptáváni jak tlumočníci, tak dobrovolníci. Pokud máte možnost pomoci, můžete se obrátit na Zelenou linku města Příbram (800 555 600), která je v provozu denně od 8 do 16 hodin.