Anabáze s opravou příbramského bazénu končí neúspěchem, město hledá plán B

Foto: SZM Příbram

PŘÍBRAM – Dlouho očekávané výběrové řízení na firmu, která by opravila příbramský městský bazén, dopadlo tak, jak mnozí očekávali a jak se všem snažilo vedení města namluvit, že nedopadne. Opravovat se zatím nebude, tedy aspoň ne celý bazén, bylo by to pro město moc drahé. Navíc jsme na toto zjištění čekali zcela zbytečně dva měsíce.

Po všech problémech, odkladech a diskuzích, o nichž bylo už napsáno mnohé, přišla na začátku letošního roku městu jediná nabídka od firmy Metrostav. Po dvou měsících čekání bylo zjištěno na začátku března, že firma nabízí městu opravu za částku 405 milionů bez DPH. Zastupitelstvo ale loni stanovilo cenový strop rekonstrukce městského bazénu na částce 350 milionů Kč bez DPH. Nabídková cena tak nesplnila podmínky výběrového řízení. Z tohoto důvodu rada města rozhodla o vyloučení tohoto dodavatele a po zániku jeho účastenství o zrušení zadávacího řízení. „Překvapuje mě, že společnost Metrostav podala nabídku, i když si musela být vědoma toho, že nesplňuje zadávací podmínky,“ podivuje se starosta Jan Konvalinka (ANO).

Na tento výsledek se navíc čekalo dva měsíce proto, že město nastavilo výběrové řízení dvoukolově, to znamená, že nejprve došlo k posouzení nabídky, a teprve poté byla otevřena obálka s nabídkovou cenou.

Podle vyjádření radnice se nyní nové výběrové řízení vyhlašovat nebude, přistoupí ale k prověření důvodů, proč se přihlásil pouze jediný uchazeč. „Místo toho, abychom okamžitě vyhlásili nové řízení, přistoupíme k získání zpětné vazby, kdy od potencionálních dodavatelů budeme zjišťovat, proč nebyl větší zájem, jestli je stropová hodnota skutečně nastavena tak nízko. Tyto informace nám ukážou, jakým způsobem se postavit k dalšímu kolu výběru dodavatele,“ říká starosta.

Opozici výsledek řízení nepřekvapil. „Dopadlo to přesně, jak jsem předpokládal. Ovšem nyní bude zajímavý další vývoj, protože na lednovém zasedání zastupitelstva říkal ředitel SZM Slaba, že se bazén tak nebo tak musí zavřít a nyní se už mluví o nutných provozních opravách, aby se nezavřel… Tak nevím, kde je pravda,“ sdělil naší redakci zastupitel Marek Školoud (Spojenci).

Také veřejnost neskrývá své názory. Reakce na oznámení nevybrání firmy se pohybují od rozhořčení až po výsměch. Objevují se také názory, že radnice měla vzít v potaz návrh dalšího opozičního zastupitele Aleše Baráška (Šance pro Příbram), který předložil na prosincovém zasedání. Více jsme o něm psali ZDE.

„Myslím, že by si Jan Konvalinka měl znovu vyslechnout návrh Aleše Baráška, který nabídl městu konstruktivní, praktické a finančně dostupné řešení co s aquaparkem. Osobně jeho návrh plně podporuji, protože mi to dává smysl. Je to cesta jak zachovat možnost plavání primárně pro školky, školy a širší příbramskou veřejnost, která, dle statistik, bazén využívá nejvíce. Příbram má šanci mít moderní a nízkonákladový bazén,“ myslí si zastupitelka za Piráty Simona Luftová.

Úsměvně pak také ve světle aktuální situace působí výrok starosty Jana Konvalinky taktéž z loňského prosincového zasedání zastupitelstva, jenž tehdy sebevědomě tvrdil právě Aleši Baráškovi: „Omlouvám se, asi trošku sklouznu k nějakému méně formálnímu vyjádření. Já mám stále pocit, že jsme tady s transparentem „Jdeme to udělat blbě“. Tak to není.“

Komentáře